close icon
page-title
Gwiezdne wojny: część IV - Nowa nadzieja
Gwiezdne wojny: część IV - Nowa nadzieja

Szczegóły

 • Tytuł oryginalny: Star Wars
 • Język oryginalny: Angielski
 • Kraj produkcji: Stany Zjednoczone
 • Reżyser: Lucasfilm Ltd.

Gwiezdne wojny: część IV - Nowa nadzieja eKino • Cały Film • Online

star8.2
19944Ocen
date1977
loader

Gwiezdne wojny: część IV - Nowa nadzieja Recenzje

 • avatar

  ChillSeries

  |7 godziny temu
  znajomi polecali a ja znowu jak głupia nie posłuchałam swojego głosu rozsądku
 • avatar

  DaveAmeryka

  |2 dni temu
  Ciekawy: tak. Wciągający: tak. Ale pedały, transy i pomoc dla uchodźców: nie. Szkoda, bo byłby wart polecenia, a NIE jest.
 • avatar

  BoczekBambo

  |4 dni temu
  Nie wiem czemu wszyscy jarają się tym
 • avatar

  DramaDevotee

  |4 dni temu
  pov: przyszedłeś poczytać jak stare Julki narzekają że nie mogą włączyć filmu
 • avatar

  HighDefinitionHero

  |6 dni temu
  i ten wysyp "krytyków filmowych bez gustu i wyczucia" Jak się wam coś nie podoba to zapraszam oglądać pierwszą miłość albo dlaczego ja. To wasz poziom :)
 • avatar

  dx87

  |7 dni temu
  Szkoda tylko, że taka krótka bo tylko 2h 01m.
 • avatar

  TonnyMonntana

  |8 dni temu
  Chyba wszyscy się zgodzimy żeby trzymać tą stronke i robić keep gate bo nie chcemy żeby nam zamknęli jej jak inne;(
 • avatar

  WorldEXC12

  |10 dni temu
  Jestem krytykiem filmowym, a poniżej przestawie kilka argumentów dlaczego ten film jest jedną z najlepszych odsłon teggo gatu (czytaj dalej...)
 • avatar

  WesternWanderer

  |11 dni temu
  Mega fajny

Gwiezdne wojny: część IV - Nowa nadzieja Obsada

Gwiezdne wojny: część IV - Nowa nadzieja Trailer

Spis treści

Luke Skywalker z Tatooine bohater nowej nadziei

Luke Skywalker to młody, utalentowany pilot myśliwców, wychowany przez wuja i ciotkę na pustynnej planecie Tatooine. Marzy o wielkich przygodach i zostaniu pilotem Rebeliantów. Los sprawia, że spotyka tajemniczego starego mędrca imieniem Ben Kenobi, który ofiarowuje mu miecz świetlny należący niegdyś do jego ojca. Okazuje się, że Luke jest ostatnią nadzieją powstańców w walce z Imperium Galaktycznym dowodzonym przez złowrogiego Dartha Vadera.

Luke, wraz z przyjaciółmi Han Solo i Chewbaccą oraz droidem R2-D2, wyrusza w kosmiczną podróż pełną niebezpieczeństw i zwrotów akcji. Jego misją jest uratowanie porwanej księżniczki Lei i zniszczenie Gwiazdy Śmierci - potężnej stacji bojowej Imperium. Jedyną nadzieją rebelii jest atak małymi myśliwcami prosto w wylot wentylacyjny Gwiazdy Śmierci. Czy młody bohater, kierując się Mocą, zdoła trafić w czuły punkt superbroni?

Film pokazuje niesamowitą transformację Luke'a od zwykłego chłopaka do prawdziwego bohatera - symbolu nowej nadziei dla wszystkich uciskanych przez Imperium. Jego odwaga i determinacja są inspiracją dla powstańców. To właśnie Luke przynosi iskierkę nadziei, że możliwe jest pokonanie potężnego, złowrogiego wroga.

Gwiezdne wojny: część IV - Nowa nadzieja to film, który wciąga i trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej minuty. Niezapomniane postacie, genialne efekty specjalne jak na tamte czasy i uniwersalne przesłanie sprawiają, że to absolutna klasyka kina, którą trzeba zobaczyć.

Image Gwiezdne wojny: część IV - Nowa nadzieja film online

Han Solo i Chewbacca załoga Sokoła Millennium

Han Solo to cyniczny i anarchiczny przemytnik, który został wplątany w galaktyczny konflikt wbrew swojej woli. Razem ze swoim pierwszym oficerem, wookieem Chewbaccą, przemierzają galaktykę na pokładzie słynnego statku Sokół Millennium. Początkowo chcą tylko zarobić, przewożąc Luke'a Skywalkera, Obi-Wana Kenobiego, droidy C-3PO i R2-D2 do Alderaan, ale ostatecznie angażują się w pomoc rebeliantom.

Sokół Millennium okazuje się najszybszym statkiem w galaktyce i perfekcyjnym środkiem transportu dla naszych bohaterów na kursie kolizyjnym z Imperium Galaktycznym. Ultrapreczyzja Han Solo podczas manewru w pole asteroid czy ucieczki przed myśliwcami TIE podkreślają jego mistrzostwo w pilotowaniu.

Dynamiczny duet Han Solo i Chewbacca to jedne z najbardziej kultowych i lubianych postaci z Gwiezdnych Wojen. Ich poczucie humoru, brawurowe akcje i lojalność wobec przyjaciół sprawiają, że są ulubieńcami fanów. Miłość Han Solo do księżniczki Lei, choć początkowo z dystansem wyrażana, staje się inspiracją dla młodego Luke'a Skywalkera.

Niech Moc będzie z tobą!

Cytat ten, wypowiedziany przez Han Solo do Luke'a Skywalkera przed misją zniszczenia Gwiazdy Śmierci, pokazuje, że cyniczny dotąd przemytnik zmienia swoją postawę. Rozumie już, że w tej walce nie chodzi tylko o pieniądze, ale o wyższe wartości - pokonanie zła i tyranii. To symboliczny moment, gdy staje się częścią czegoś większego - Rebelii.

Księżniczka Leia więzień Imperium Galaktycznego

Księżniczka Leia Organa to jedna z głównych postaci sagi Gwiezdne Wojny. Jest przywódczynią Rebeliantów walczących z Imperium Galaktycznym o wolność galaktyki. Kiedy statek Tantive IV, na którego pokładzie przewoziła tajne plany Gwiazdy Śmierci, został przejęty przez siły Imperium, księżniczka Leia została wzięta do niewoli przez Dartha Vadera.

Uwięziona na pokładzie Gwiazdy Śmierci, została poddana przesłuchaniu przy użyciu droida torturującego IT-O. Jednak nawet pod wpływem bólu Leia nie zdradza lokalizacji bazy Rebeliantów. Ukazuje tym samym swoją determinację i oddanie sprawie Rebeliantów. Ostatecznie zostaje uratowana z niewoli przez Luke'a Skywalkera, Hana Solo i Chewbaccę.

Postać księżniczki Lei Organy wprowadza nowy, feministyczny wątek do sagi Gwiezdne Wojny. Jest silną, niezależną i zdeterminowaną kobietą, gotową poświęcić wszystko w imię walki z tyranią. Jej odwaga i charyzma czynią ją naturalnym liderem.

 • bardzo ciekawa i złożona postać kobieca
 • silna psychicznie i zdeterminowana liderka
 • jej relacja z Hanem Solo dodaje lekkości i humoru

Księżniczka Leia Organa z całą pewnością na zawsze przeszła do historii kina jako wybitna kreacja aktorska legendarnej Carrie Fisher.

Darth Vader mroczny lord Imperatora Palpatine'a

Darth Vader, ciemna postać z czarnym kostiumem i charakterystycznym oddechem, budzi przerażenie w szeregach wroga. Jest bezlitosnym sługą Imperatora Palpatine i głównym antagonistą w filmach Gwiezdne wojny. Bezwzględnie tropi przywódców Rebelii, siejąc śmierć i zniszczenie na swój drodze za pomocą mocy i czerwonego miecza świetlnego.

Niewielu wie, że kiedyś był Anakinem Skywalkerem - utalentowanym rycerzem Jedi, który dał się zwieść Ciemnej Stronie Mocy. Dramat upadku i zniewolenia Anakina opisany jest w trylogii prequeli Gwiezdnych wojen. W "Nowej nadziei" widzimy efekt końcowy - całkowicie oddanego złu Lorda Vadera.

Postać grana przez Davida Prowse'a i głos Jamesa Earla Jonesa zapisała się na kartach historii kina jako jeden z najbardziej kultowych filmowych złoczyńców. Każda scena z jego udziałem - czy to pojedynek na miecze świetlne z Obi-Wanem Kenobim, czy też telepatyczna rozmowa z pilotem w czasie bitwy o Yavin - pozostaje w pamięci na długo.

Moc jest silna w tobie. Musisz nauczyć się jej używać.

Słowa, które Obi-Wan Kenobi wypowiada do Luke'a Skywalkera na Tatooine zawierają uniwersalną prawdę. Każdy z nas ma w sobie potencjał i talenty, które przy odpowiednim wysiłku możemy rozwinąć i wykorzystać w służbie dobra. W przypadku Luke'a była to Moc - tajemnicza energia spajająca całą galaktykę. Rozpoznanie i rozwój swojego wewnętrznego potencjału to klucz do sukcesu zarówno jednostek, jak i całych organizacji. I tego właśnie uczy nas ta historia.

Image Gwiezdne wojny: część IV - Nowa nadzieja 1977

Bitwa o Yavin zniszczenie Gwiazdy Śmierci

Kulminacją filmu jest wielka bitwa kosmiczna nad Yavinem pomiędzy siłami Imperium Galaktycznego a Rebeliantami. Stawką jest nie tylko los bohaterów, ale całej galaktyki!

Przewaga militarna Imperium jest ogromna. Przeciw kompleksowi bojowemu Gwiazdy Śmierci, na którego pokładzie znajdują się tysiące dział laserowych, pole grawitacyjne uniemożliwiające ucieczkę w nadprzestrzeń oraz eskadry myśliwców TIE, Rebelianci wysyłają zaledwie 30 myśliwców starfighter klasy X-wing.

Szaleńczy plan polega na tym, że mała eskadra pod dowództwem Luke'a Skywalkera ma zaatakować dwa metrowy wylot wentylacyjny Gwiazdy Śmierci, co poskutkuje reakcją łańcuchową i zniszczeniem całej stacji bojowej. Atak musi nastąpić zanim Gwiazda Śmierci nastawi działa laserowe na niszczenie bazy rebeliantów na Yavinie IV.

Gwiazda Śmierci Rebelianci
przewaga technologiczna większe umiejętności pilotów
przytłaczająca siła militarna misja samobójcza

Mimo tak nierównych sił, Rebelianci odnoszą zwycięstwo dzięki determinacji, odwadze i umiejętnościom taktycznym. Akcja trzyma w napięciu do ostatnich sekund. Poświęcenie bohaterów nie idzie na marne. Śmierć ponosi również Imperator Palpatine, gdy Darth Vader telepatycznie wciąga jego myśliwolec w pole grawitacyjne Gwiazdy Śmierci tuż przed jej zniszczeniem.

Zwycięstwo nad potęgą zła niesie nadzieję, że determinacja, wiara i poświęcenie mogą zdziałać rzeczy, które na pozór wydają się niemożliwe do osiągnięcia. Istnieją wyższe wartości, dla których warto podejmować walkę mimo ogromnej przewagi przeciwnika. O tym właśnie opowiada ta historia.

Podsumowanie filmu Gwiezdne wojny: część IV - Nowa nadzieja

Film "Gwiezdne wojny: część IV - Nowa nadzieja" to prawdziwa klasyka kina science fiction, która zachwyca do dziś genialną fabułą, niezwykłymi efektami jak na tamte czasy oraz uniwersalnymi wartościami. Opowieść o walce dobra ze złem, wykorzystująca motywy baśniowego rycerza Zachciej z mieczem laserowym zamiast miecza.

Luke Skywalker, prosty chłopak z Tatooine, dołącza do Rebelii i staje się symbolem walki z tyranią Imperium. Jego mentorem jest Obi-Wan Kenobi, który przekazuje mu miecz świetlny jego ojca. W misji pomagają mu cyniczny przemytnik Han Solo i jego pierwszy oficer - Chewbacca. Celem jest uratowanie księżniczki Lei i zniszczenie Gwiazdy Śmierci.

Genialna rola Harrison Forda jako Han Solo, niezrównana Carrie Fisher jako księżniczka Leia oraz charakterystyczny oddech Dartha Vadera w wykonaniu Davida Prowse'a i Jamesa Earl Jonesa na zawsze pozostaną w pamięci widzów. Film zebrał siedem Oscarów i zarobił ponad 500 milionów dolarów przy budżecie 10 milionów.

Gwiezdne Wojny stały się zjawiskiem kulturowym na całym świecie. Fani do dziś analizują każdy fragment filmu, tworzą własne produkcje i organizują konwentu. 43 lata po premierze, Gwiezdne wojny: część IV - Nowa nadzieja wciąż ekscytuje i bawi kolejne pokolenia widzów!

Podobne filmy do Gwiezdne wojny: część IV - Nowa nadzieja

Laura Mańkowska

Laura Mańkowska

Witaj! Jestem Laura, architektką światów filmowych na moim portalu! Tutaj każda recenzja to podróż w głąb emocji i fabuły. Moje słowa to nitki, które splecione tworzą sieć opowieści, uwięzionych w kadrach. Odkrywam dla Ciebie niezwykłe historie, ukryte między wierszami dialogów i dramatycznych scen. Moje recenzje są jak klucze, otwierające drzwi do magicznych światów. Tutaj pasja spotyka się z merytoryką, tworząc społeczność kinowych entuzjastów. Zapraszam Cię do mojego kina marzeń!

Oceń film

fill-star
fill-star
fill-star
fill-star
fill-star
fill-star
fill-star
fill-star
outline-star
outline-star
Ocena: 8 Liczba głosów: 19944

Udostępnij