Gustaw Holoubek
Dr. GotardSzczegóły
- Tytuł oryginalny: Sanatorium pod klepsydrą
- Język oryginalny: Polski
- Kraj produkcji: Polska
- Reżyser: Zespół Filmowy "Silesia"
- Zdjęcia: Witold Sobociński
- Scenarzysta: Wojciech Jerzy Has
Sanatorium pod Klepsydrą eKino • Cały Film • Online
Józef (Jan Nowicki) odwiedza sanatorium doktora Gotarda (Gustaw Holoubek), w którym leczył się jego zmarły ojciec. W tym niezwykłym miejscu przenosi się w przeszłość, którą bezskutecznie próbuje przywrócić w realnym życiu. W surrealistycznej rzeczywistości jego ojciec żyje, a on ponownie jest małym chłopcem. Widzi żydowskie miasteczko, swój rodzinny dom, księżniczkę Biankę (Bożena Adamek), która odrzuciła jego miłość, odchodząc z przyjacielem Rudolfem. Film oparty na prozie Brunona Schulza, jest poetycką refleksją dotyczącą przemijania i sensu życia.
Oceń film
Udostępnij
Sanatorium pod Klepsydrą Recenzje
ChillSeries
|2 godziny temuznajomi polecali a ja znowu jak głupia nie posłuchałam swojego głosu rozsądkuTonnyMonntana
|1 dzień temuChyba wszyscy się zgodzimy żeby trzymać tą stronke i robić keep gate bo nie chcemy żeby nam zamknęli jej jak inne;(DramaDevotee
|3 dni temupov: przyszedłeś poczytać jak stare Julki narzekają że nie mogą włączyć filmuWesternWanderer
|4 dni temuMega fajnyBoczekBambo
|4 dni temuNie wiem czemu wszyscy jarają się tymHighDefinitionHero
|5 dni temui ten wysyp "krytyków filmowych bez gustu i wyczucia" Jak się wam coś nie podoba to zapraszam oglądać pierwszą miłość albo dlaczego ja. To wasz poziom :)dx87
|5 dni temuSzkoda tylko, że taka krótka bo tylko 2h 04m.DaveAmeryka
|13 dni temuCiekawy: tak. Wciągający: tak. Ale pedały, transy i pomoc dla uchodźców: nie. Szkoda, bo byłby wart polecenia, a NIE jest.WorldEXC12
|13 dni temuJestem krytykiem filmowym, a poniżej przestawie kilka argumentów dlaczego ten film jest jedną z najlepszych odsłon teggo gatu (czytaj dalej...)
Sanatorium pod Klepsydrą Obsada
Jan Nowicki
JózefFilip Zylber
RudolfJózef Łodyński
Majordomo in PanopticonMirosława Lombardo
Wax Figure of Queen DragaBożena Adamek
BiankaWiktor Sadecki
DignitaryIrena Malkiewicz
Lady in BlackSpis treści
- "Sanatorium pod Klepsydrą" (1973) - surrealistyczne arcydzieło polskiego kina
- Nieśmiertelne arcydzieło polskiej kinematografii
- Symbolika snu, czasu i przestrzeni
- Filmowe przesłanie o przemijaniu, losie człowieka
- Podsumowanie - "Sanatorium pod Klepsydrą" to film-symbol, surrealistyczny, poetycki, ponadczasowy
"Sanatorium pod Klepsydrą" (1973) - surrealistyczne arcydzieło polskiego kina
Kultowy film "Sanatorium pod Klepsydrą" w reżyserii Wojciecha Jerzego Hasa to absolutne arcydzieło polskiej kinematografii lat 70. XX wieku. Obraz ten wyróżnia się niezwykle oryginalną, surrealistyczną stylistyką, nasyconą głęboką symboliką i metaforyką. Choć powstał niemal 50 lat temu, wciąż zachwyca widzów i krytyków, pozostając jednym z najbardziej ponadczasowych dzieł w historii polskiego kina.
Film opowiada historię młodego Józefa, który trafia do tytułowego tajemniczego sanatorium. Choć fizycznie jest już dorosłym mężczyzną, wewnętrznie pozostaje dzieckiem. Przestrzeń sanatorium, na poły realna, na poły fantastyczna, odzwierciedla stan jego umysłu, zanurzonego w splątanej sieci marzeń, halucynacji i wspomnień. Poddając się jej wpływom niczym Alicja w Krainie Czarów, Józef wyrusza w podróż w głąb własnej podświadomości.
Surrealistyczne wizje niczym z płócien Salvadora Dalego
Niezwykła sceneria sanatorium, kolażowa konstrukcja oraz bogata symbolika czasu, przestrzeni i snu sprawiają, że seans "Sanatorium pod Klepsydrą" to prawdziwa uczta dla oka. Rozedrgane obrazy, dziwaczne elementy i absurdalne zestawienia przywołują skojarzenia z obrazami Salvadora Dalego. Choć akcja filmu umieszczona jest w realiach lat 30., mają one wyraźnie senne, nierealne zabarwienie. Taka surrealistyczna stylistyka znakomicie oddaje splątanie jawy z marzeniem sennym bohatera, tworząc wizualnie fascynujący efekt.
Pojawiają się także aluzje do wojny - najeźdźcy w czarnych mundurach, apokaliptyczne pejzaże, motywy śmierci. Jednak inaczej niż w naturalistycznych dramatach sensu stricto, twórcy filmu traktują te wątki w sposób wysoce zmetaforyzowany. Dzięki temu "Sanatorium..." unika dosłowności i nadmiernego moralizowania, a jego przekaz staje się bardziej uniwersalny i ponadczasowy.
Marzenia senne jako klucz do ludzkiej psychiki
Poprzez historię Józefa i jego wędrówkę po zaświatach umysłu film wypełnia także głęboka refleksja nad kondycją człowieka oraz duchowymi aspektami rzeczywistości. Choć bohater fizycznie dorósł, wewnętrznie wciąż tkwi w dzieciństwie. Nie potrafi odnaleźć swojego miejsca w świecie, szuka drogi i celu. Jego rozedrgana psychika, splątane sny i wizje to znakomita metafora ludzkiej egzystencji, zanurzonej w chaosie i absurdzie.
Film pokazuje, że analiza marzeń sennych, tych pozornie irracjonalnych strumieni obrazów i myśli, może wiele wyjaśnić na temat człowieka, jego osobowości, pragnień, lęków i motywacji. Kluczem do zrozumienia Józefa staje się zrozumienie symboliki jego snów. One właśnie - mroczne i dziwaczne, a zarazem fascynujące - decydują o sile oddziaływania tej niezwykłej opowieści filmowej.
W "Sanatorium pod Klepsydrą" marzenia senne są zwierciadłem duszy bohatera i nośnikiem ponadczasowych prawd o kondycji człowieka.
Nieśmiertelne arcydzieło polskiej kinematografii
Dzięki oryginalnej formie, pięknej metaforyce oraz filozoficznej głębi przesłania "Sanatorium pod Klepsydrą" na stałe zapisało się w kanonie ambitnego, artystycznego kina światowego. Choć powstało w konkretnych realiach PRL-u lat 70., jego wymowa pozostaje ponadczasowa. Film bez wątpienia można uznać za jedno z najwybitniejszych osiągnięć polskiej kinematografii w ogóle.
Warto także docenić kunszt aktorski Gustawa Holoubka, który stworzył niezapomnianą kreację głównego bohatera. Jego nieobecny wzrok, rozkojarzenie, migotliwość zachowania - wszystko to idealnie oddaje splątaną naturę wewnętrznego świata Józefa. Aktor z mistrzostwem balansuje między groteską a tragizmem, tworząc postać zarazem zabawną i głęboko poruszającą.
Reasumując, "Sanatorium pod Klepsydrą" to absolutnie kultowy tytuł, który koniecznie trzeba znać będąc miłośnikiem ambitnego, artystycznego kina. Zarówno pod względem formy, jak i treści stanowi arcydzieło kina absurdu i surrealizmu, warte wielokrotnego obejrzenia i analizy. Gorąco polecamy ten nieśmiertelny tytuł wszystkim ceniącym sobie oryginalną, inspirującą sztukę filmową!
Symbolika snu, czasu i przestrzeni
Jednym z najciekawszych aspektów filmu jest jego niezwykle bogata, wielowarstwowa symbolika. Dotyczy ona przede wszystkim trzech kluczowych kategorii - snu, czasu oraz przestrzeni. Ich wzajemne splątanie, zagmatwanie i zaburzenie logicznych relacji idealnie oddają labilny stan psychiki głównego bohatera.
Sen, jawą i rzeczywistość nieustannie się ze sobą mieszają. Granica między tym, co realne, a tym, co urojone lub wyśnione, ulega całkowitemu zatarciu. Podobnie dzieje się z czasem - akcja wyraźnie "zawisa" między przeszłością a teraźniejszością, linearność fabuły ustępuje migotliwej impresyjności. Wreszcie, filmowa przestrzeń sanatorium jawi się jako swoisty psychogeograficzny portret głównego bohatera - jej chaotyczna topografia odzwierciedla chaos panujący w jego umyśle.
Poprzez zaburzenie tych podstawowych wymiarów rzeczywistości - czasu, przestrzeni i świadomości - twórcy filmu w niezwykle kreatywny, oryginalny sposób oddają widzom specyfikę splątanej, chorobliwej wręcz psychiki Józefa. Dzięki temu fabuła zyskuje wymiar uniwersalnej metafory ludzkiej egzystencji w ogóle - zagubionej w chaosie, pozbawionej wyraźnych punktów orientacyjnych i celu.
Filmowe przesłanie o przemijaniu, losie człowieka
Oprócz warstwy symboliczno-metaforycznej "Sanatorium pod Klepsydrą" niesie ze sobą także głęboko humanistyczne, filozoficzne przesłanie. Ukazuje bowiem los człowieka jako istoty zagubionej w absurdalnym świecie, poszukującej swojego miejsca i celu. Józef, mimo pozornej dorosłości, wciąż pozostaje małym chłopcem - i w pewnym sensie tym chłopcem, tęskniącym za oparciem, akceptacją i miłością, jest każdy z nas.
Film pokazuje także, że nawet w obliczu cierpienia, choroby i śmierci, trzeba próbować zachować pogodę ducha, dystans i poczucie humoru. Choć za ścianami sanatorium czai się zagłada (symbolizująca tu zbliżającą się śmierć), pacjenci starają się cieszyć życiem, bawić i nie poddawać rozpaczy. Przesłanie to wybrzmiewa szczególnie mocno we wspaniałej, niemalże musicalowej scenie balu maskowego.
Wreszcie, film ukazuje uniwersalną prawdę o nieuchronności przemijania. Niezależnie od tego, gdzie by się nie znajdowali, wszyscy pacjenci sanatorium zmierzają w jednym kierunku - ku śmierci. Ona właśnie - jako nieodłączny element ludzkiej egzystencji - stanowi główny temat tej niezwykłej opowieści filmowej, poruszającej i inspirującej zarazem.
Podsumowanie - "Sanatorium pod Klepsydrą" to film-symbol, surrealistyczny, poetycki, ponadczasowy
"Sanatorium pod Klepsydrą" można bez przesady określić mianem symbolu polskiego kina artystycznego i surrealizmu filmowego. Wybitna rola Gustawa Holoubka, niepowtarzalna atmosfera, wizualna symbolika i metaforyczność - wszystko to składa się na ponadczasowy wymiar tego arcydzieła. Gorąco polecam ten tytuł - będzie doskonałą ucztą dla miłośników poetyckiego, nieoczywistego kina klasy A!
Jak już wspominałem, "Sanatorium pod Klepsydrą" niesie bardzo uniwersalne, ponadczasowe przesłanie. Choć na pozór jest to historia młodego mężczyzny i niecodziennej wędrówki po tajemniczych zaświatach, w rzeczywistości symbolizuje los każdego człowieka. Każdy z nas jest w pewnym sensie poszukiwaczem, zagubionym w labiryncie życia - i z takich symboli, metafor czy przenośni bierze się niepowtarzalny urok tego filmu.
Oczywiście, nie sposób nie zauroczyć się też wspaniałą kreacją Gustawa Holoubka. Jego kolażowa, rozedrgana, momentami teatralnie przejaskrawiona gra jest doskonałym portretem psychicznym głównego bohatera. Jednak bynajmniej nie ogranicza ona się do kiczu czy groteski - tworzy postać głęboko poruszającą, absolutnie wybitną z punktu widzenia sztuki aktorskiej.
Gorąco zachęcam do obejrzenia tego fascynującego filmu! To prawdziwy klasyk i kanon dla widza poszukującego ambitnych dzieł, wykraczających poza standardy hollywoodzkiego kina. Myślę, że twórczość Wojciecha Jerzego Hasa bezsprzecznie zasługuje na uwagę miłośników filmowej poezji - tylko takie nieszablonowe inspiracje pozwalają docenić prawdziwe bogactwo i możliwości X Muzy!
Podobne filmy do Sanatorium pod Klepsydrą
Laura Mańkowska
Witaj! Jestem Laura, architektką światów filmowych na moim portalu! Tutaj każda recenzja to podróż w głąb emocji i fabuły. Moje słowa to nitki, które splecione tworzą sieć opowieści, uwięzionych w kadrach. Odkrywam dla Ciebie niezwykłe historie, ukryte między wierszami dialogów i dramatycznych scen. Moje recenzje są jak klucze, otwierające drzwi do magicznych światów. Tutaj pasja spotyka się z merytoryką, tworząc społeczność kinowych entuzjastów. Zapraszam Cię do mojego kina marzeń!